Arapça inşaa sözcüğünden gelmektedir. Türkçe karşılığı yapıdır. Yapı işleri, Yapımı süren bina, Yapma işi, yapım. Bir mimarlık terimi olan inşaat, belli bir bölgedeki bina veya yapının oluşturulma aşamasıdır. İnşaat aslında pek çok işin aynı anda yürütüldüğü bir aşamadır. Normalde işi proje yöneticisi, tasarım mühendisi veya proje mimarı tarafından yönlendirilen inşaat yöneticisi yönetir.

İnşaat Kavramının Doğuşu

İnsanoğlu, geçmişten bugüne hayatının her anında ve her alanında korunma ihtiyacı duymuştur. Bu korunma ihtiyacı, ilk zamanlarda buzullar eriyip, buzul çağı sona erdikten sonra mağaralardan çıktıklarında vahşi doğanın etkisi ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Bu sonuçla birlikte, bir çok değişik uygulama ve yapı insanların hayatlarına girme olanağı bulmuştur. Barınma ihtiyacı, yerleşik hayata geçim ile birlikte daha da artmıştır, bunun nedeni insanlar göçebe bir hayat sürerken, bütün eşyalarını at sırtında taşıdıkları için, gittikleri her yere, her ana rahat bir şekilde yerleşerek, barınma sorunlarını rahat bir şekilde halletmişlerdir. Yerleşik hayat fikri, aslına bakarsanız, tarım ile birlikte ortaya çıkmıştır. İnsanlar, tohumları ekerek, tarlaları sürerek başladıkları bu yerleşik hayat yolculuğunda bir şekilde hayatta kalmak için, barınma sorunlarını çözme girişimlerinde bulunmuşlardır. Bu girişimlerinden en büyüğü de hayatlarını sürdürüp, onlara geçim kaynağı sunan tarlalarının yakınlarına , yaşayacakları yerleri inşa etmeleridir. Bu sayede insanlığa yeni bir yaşam yapısı ortaya çıkmıştır; İnşaat.

Bu yüzden inşaat kavramının tarihini görebilmek için ve inşaat nedir? sorusuna daha kaliteli ve daha sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için, bu sektörün geçmişine dönebilmemiz gerekir.